Trafik Sigortası
Burdasınız: Anasayfa / Trafik Sigortası

Sigorta olarak bilinen zorunlu trafik poliçesi trafiğe çıkan tüm taşıtların yaptırması adından da anlaşılacağı üzere zorunlu olan bir poliçe türüdür. Trafik sigortası olmayan taşıtlar trafiğe çıkamazlar çıkmaları durumunda polis çevirmesine yakalanmaları durumunda araçları bağlanacaktır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası hem hayati hem de maddi olarak büyük bir bir önem taşımaktadır.

Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları 2918 sayılı kanununca yasaklanmıştır. Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkarsa aracı trafikten men edilecek ve sigorta yapılana veya yenilenene kadar bağlanacaktır. Trafik sigortasının zorunlu olmasının sebebi 3. kişilere mağduriyet yaşatmamaktır. Genel olarak trafik sigortası limitleri içinde olmak kaydı ile üçüncü kişilere verilen maddi ve bedeni zararları karşılamaktadır.
 

Trafik Sigortası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Trafik sigortası 1 yıllık bir poliçe olup diğer sigorta branşlarında da olduğu üzere Türkiye saati ile öğlen saat 12:00 de başlar ve yine ertesi yıl saat 12:00 de sona erer.

Trafik sigortası yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerli olup yurt dışına çıkılması durumunda yeşil kart poliçesinin tanzim edilmesi gerekmektedir. Trafik sigortanız düzenlendikten sonra ruhsat ile mutlaka kontrol edilmelidir , eğer düzeltilmesi gereken bir husus var ise mutlaka acenteniz ile iletişime geçmelisiniz.

Trafik teminatları standarttır ancak primler sigorta şirketlerince serbest olarak belirlenmektedir Batı sigorta olarak tüm sigortalılarımızın yenileme fiyat teklifleri mevcut tüm sigorta şirketlerinden kontrol edilerek verilmektedir. Mevcut sigortalımız olmasanız dahi talep etmeniz durumunda tüm şirketlerden fiyat kontrolleri yapılarak detaylı bilgi konusunda uzman personelimiz tarafından verilmektedir.

Taşıtın kusurlu olarak kazaya karışıp karışmamış olması , özellikle ruhsat sahibinin geçmiş yıllardaki hasar durumları primi etkilemektedir.

İşleten sıfatı ile ilk kez trafiğe çıkacak kişiler 4. basamak olan temel tarifeden başlarlar daha sonra hasarsız geçen her bir yıl için sırası ile 5 – 6 ve 7. kademeye çıkarlar her bir kaza ise sırası ile sizi 3 – 2 ve 1 olmak üzere aşağı basamaklara çekecektir. 

Araç sigortası olarak da adlandırılan trafik sigortası fiyatları belirlenirken en önemli kriterlerden biriside aracın plakasıdır. Trafik yoğunluğunun az olduğu yerlerdeki plaka ve/veya daha önce kazaya karışmamış araçlara ait primler daha uygun çıkacaktır.

En uygun trafik sigortası primini öğrenmek için mutlaka bizimle irtibata geçiniz.
 

Trafik Sigortası Teminatları

Kişi başı vefat ve tedavi teminatı; Her bir kişi için verilecek olan vefat ve tedavi masraflarıdır.

Kaza başına vefat ve tedavi teminatı; Bir hasar durumunda bir kazadaki her bir kişinin vefat ve tedavi masraflarını karşılayan teminattır.

Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı; Karşı taraf veya taraflara verilecek maddi zararları karşılayan teminattır.
 

Trafik sigortasına isteğe bağlı olarak eklenebilecek ekstra teminatlar nelerdir?

Yoğun büyükşehir trafiğinde veya uzun yolda yaşanabilecek en kötü şeylerden biriside aracın sizi yarı yolda bırakmasıdır , bu bir kaza sonucu da olabilir aracın bozulması benzinin bitmesi lastiğinin patlaması vb.. sebepler ile de olabilir…

Bu durumlarda asistance hizmeti Türkiyenin her noktasında 7/24 yardımınıza koşacaktır.
Yol yardım paketlerinde var olan ve en çok kullanılan teminatları aşağıda kısaca özetlersek.

• 7 gün ve 24 saat boyunca, ülke genelinde, tamirhaneler, yerel çekici vinç firmaları ve servis istasyonları hakkında bilgi verilmektedir.

• Aracın hareketsiz kalması durumunda, arzu edilen anlaşmalı veya yetkili servise çekilmesi sağlanmaktadır.

• Taşıtın hareketsiz kalması durumunda , kişilerin ikametgahına geri dönmesi veya seyahati tamamlaması sağlanıyor.

• Aracın anahtarların araç içinde unutulması veya kaybedilmesi ve yedek anahtarının da olmaması durumunda olay yerine bir çilingir gönderiliyor.

• İkamet edilen ilin dışında araç onarılırken bulunamayan yedek parçalar olursa, bunlar temin ediliyor ve gönderiliyor.

• Kaza sırasında sürücü yaralanmış veya yaşamını kaybetmişse ve araçta başka sürücü bulunmuyorsa, araca profesyonel sürücü gönderiliyor.

• Lastiğin patlaması durumunda olay yerinde lastik değişiminin yapılması sağlanıyor.

• Taşıtın yakıtsız kalması durumunda, benzin istasyonuna çekilmesi sağlanıyor.

• Araçta yaralı olması durumunda yaralıların hastaneye nakli sağlanıyor.

• Kaza durumunda araç onarılırken konaklama imkanı sağlanıyor.
 

Araç Değer Kaybı Teminatı

Aracınızın kazaya karışması durumunda onarım gören araçların piyasa rayiç değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade eder.

Araçların kazaya karışması durumunda yetkili servislerde en doğru şekilde dahi tamir edilse belli oranlarda değer kaybı yaşanması söz konusu olabilmektedir. Daha önce zorunlu trafik poliçelerince karşılanmamakta olan bu teminat yakın tarihte poliçelere dahil edilmiştir.

Araç değer kaybı hesaplanırken aşağıdaki kalemlere bakılmaktadır;

• Hasar geçmişi ve niteliği nedir ? 
• Araçta değişen ve onarılan parçalar nelerdir ?
• Araç kaza olduğunda kaç kilometrededir.
• Aracın marka ve modeli
• Piyasa rayiç değeri vb bir çok kıstas göz ününe alınmaktadır.


ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMAN AŞIMI SÜRESİ 2 YILDIR.

© Copyright 2017 - Batı Sigorta Tüm Hakları Saklıdır. Design By EYKAJANS.com